Poprzednia

ⓘ XII Festiwal Piosenki Radzieckiej – 12. edycja festiwalu odbyła się w dniach 9-12 czerwca 1976 r. Organizatorem FPR było Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckie ..




                                     

ⓘ XII Festiwal Piosenki Radzieckiej

XII Festiwal Piosenki Radzieckiej – 12. edycja festiwalu odbyła się w dniach 9-12 czerwca 1976 r. Organizatorem FPR było Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki. Reżyserem FPR był Janusz Rzeszewski, II reżyserem Bogdan Kryspin, kierownikiem muzycznym Eugeniusz Majchrzak a scenografem Jerzy Masłowski. Festiwal składał się z koncertów głównych oraz imprez towarzyszących.

Koncert główne:

  • godz. 16:30 – Koncert Przyjaźni – artyści z ZSRR
  • godz. 20:30 – Koncert Przyjaźni – artyści polscy
  • 11 czerwca 1976,
  • 9 czerwca 1976, godz. 19:30 – I Koncert Kwalifikacyjny
  • 10 czerwca 1976, godz. 19:30 – II Koncert Kwalifikacyjny
  • 12 czerwca 1976, godz. 20:00 – Koncert laureatów – amatorzy nagrodzeni podczas festiwalu i wszyscy uczestnicy festiwalu.

W koncertach kwalifikacyjnych wzięli udział amatorzy, którzy zostali wyłonieni podczas eliminacji rejonowych w Inowrocławiu, Tarnowie i Radomiu. W koncertach kwalifikacyjnych wzięło udział 38 osób. Ci sami wykonawcy śpiewali podczas II koncertu kwalifikacyjnego, zmieniły się tylko wykonywane piosenki i kolejność występów. Koncerty kwalifikacyjne nie były emitowane przez TV ani przez radio

Koncert Przyjaźni i Laureatów emitowany był przez radio i tv z jednodniowym opóźnieniem.

Artystom towarzyszyła 44-osobowa orkiestra pod dyrekcją Czesława Majewskiego. Koncerty kwalifikacyjne zapowiadali Krystyna Loska i Jan Suzin, natomiast "Koncert "Przyjaźni" dodatkowo Michaił Dzierżawin.

Nagrodą dla pierwszych 7 miejsc był wyjazd na koncerty do Związku Radzieckiego, pamiątkowy samowar i radioodbiornik "Jola 2"

                                     

1. Jury festiwalu

Przewodniczący – Marian Kaczmarek

Członkowie:

  • Adam Karolak
  • Franciszek Redzimski
  • Jarosław Kukulski
  • Andrzej Jaroszewski
  • Jerzy Gabryś
  • Leonid Afanasjew
  • Barbara Mikołajczyk
  • Henryk Laskowski
  • Maciej Galoch
  • Jerzy Milian
  • Stefan Wilusz
  • Hilary Kurpanik
  • Czesław Szkudlarz
  • Stefan Rachoń
                                     

2. I Koncert Kwalifikacyjny, 09.06.1976, godz. 20:00

  • Ludmiła Podsiadła /Głogów/ – Tęcza
  • Elżbieta Sielecka /Zielona Góra/ – Zaczarowane konie
  • Marek Ślufarski /Skrzyńsko/ – Brzozowy sok
  • Grażyna Sosnowska /Olsztyn/ – Serce powinno wierzyć
  • Sekstet z Ciechanowa /Ciechanów/ – Milionaszek
  • Małgorzata Buszta /Łuków/ – Ej wy konie
  • Jolanta Wojtasik /Otwock/ – Piosenka rosyjska
  • Roman Prusak /Tarnów/ – O czym tu myśleć
  • Andrzej Cierniewski /Ostrów Wielkopolski/ – Powrót romansu
  • Mirosław Rymarz /Iława/ – Klon
  • Akolada /Syców/ – Kadryl
  • Rebiata Poniedielnika /Oborniki/ – Piosenka na dzień dobry
  • Mirosława Słowianowska /Świecie/ – Żurawie
  • "Contra" /Wąbrzeźno/ – Czerwona nuta
  • "Amati" /Bytów/ – Katuszka ugawaja
  • Teresa Dziuk /Myszków/ – Wspomnienia
  • "Moderato cantabile" /Sejny/ – Zimowy wieczór
  • Wojciech Jóźwik /Warszawa/ – Pamietasz piosenko
  • Ewa Bałtrukiewicz /Wrocław/ – Zakochane oczy
  • Bożena Stolarzak /Nowa Sól/ – Śnierzynka
  • Tercet "Opole" /Biała Prudnicka/ – Kosił jaś trawę
  • "Falstart" /Myślenice/ – Wiązanka melodii ludowych
  • Anna Lassak /Zawiercie/ – Lodołamacz
  • Aleksandra Sztukowska /Zielona Góra/ – Dudoczka
  • Bożena Szczepańska /Koszalin/ – Nova w deszczu
  • Leszek Trześniewski /Radom/ – Wspomnienie
  • Małgorzata Poczekaj /Gniezno/ – Riazańskie Madonny
  • Renata Danel /Czechowice-Dziedzice/ – Wspomnienia
  • "Merkury" /Przeworsk/ – Drogi
  • Bożena Lutka /Wrocław/ – Gdy będziesz pieśnią
  • Mirosław Nojszewski /Olsztyn/ – Na ziemi drzemie miłość
  • Ewa Kałmuczak /Głogów/ – Co ci potrzeba do szczescia
  • Włodzimierz Górny /Inowrocław/ – Trawy
  • Leszek Pollak /Cieszyn/ – Taki jest nasz los
  • Mirosława Szmuldiakin /Grudziądz/ – Aloszeńka
  • Zbigniew Stankiewicz /Działdowo/ – Biała brzoza
  • "Vis-a-vis" /Koszalin/ – Ludzie mówią
  • "Mrozy" /Mrozy/ – Ludowe pieśni rosyjskie
                                     

3. II Koncert Kwalifikacyjny, 10.06.1976, godz.20:00

  • Bożena Szczepańska – Deszcz na bulwarach
  • Sekstet z Ciechanowa – Prenburski szal
  • Anna Lassak – Wspomnienia
  • "Amati" – Ballada o skrzypcach
  • Tercet "Opole" – Piosenka o Ukrainie
  • Ewa Bałtrukiewicz – Przyśniłeś mi się
  • "Vis-a-vis" – Łączy nas miłość
  • Mirosława Szmuldiakin – Drewniane koniki
  • Akolada – Jodełki, sasanki
  • Leszek Pollak – Wróć do mnie muzyko
  • Małgorzata Poczekaj – Romans rosyjski
  • Zbigniew Stankiewicz – Co nam zostało z miłości
  • Renata Danel – Moja gitara i ja
  • Mirosław Rymarz – Wszystko było
  • Teresa Dziuk – Drozdy
  • Elżbieta Sielecka – Orlątko
  • "Falstart" – Ten dzień
  • Mirosława Słowianowska – Kocham ziemię
  • Roman Prusak – Gdy przyjdzie wiosna
  • Włodzimierz Górny – Piosenka
  • Marek Ślufarski – Powrót romansu
  • "Mrozy" – Bałałajka
  • Aleksandra Sztukowska – Rybak
  • "Moderato cantabile" – Smutek
  • Grażyna Sosnowska – Wszystko od ciebie
  • Bożena Lutka – Ballada o matce
  • Andrzej Cierniewski – Powrót romansu
  • Leszek Trześniewski – Słowik
  • Jolanta Wojtasik – Wspomnienie
  • Małgorzata Buszta – Piosenka-druh
  • Rebiata Poniedielnika – Piosenka o kapitanie
  • "Contra" – Znowu wiosna
  • Wojciech Jóźwik – Ze mną bądź
  • Ewa Kałmuczak – Rosyjski jarmark
  • "Merkury" – Kosił Jaś koniczynę
  • Ludmiła Podsiadła – Śniegi Rosji
  • Mirosław Nojszewski – Łabędzia wierność
  • Bożena Stolarzak – Lato w Moskwie


                                     

4. "Koncert Przyjaźni", 11.06.1976

I część

  • Akwarele
  • Co to będzie
  • W dzień zwycięstwa
  • Małgośka
  • Mieczysław Friedel z chórem – Gdy wróciły gołębie
  • Jelena Babarika
  • Dom, który mam
  • Pieśń o kwiatach
  • Ślepy muzyk
  • Igor Słastienko z "Akwarelami"
  • Ewa Śnieżanka – Byłam ptakiem
  • Jak Joala
  • Ewa Złotowska
  • Bogdan Czyżewski – To Anna
  • Dam ci świat
  • Eduard Chil
  • Czerwone gitary – Niebo z moich stronraz bisowali
  • Pieśń o dobrym człowieku
  • Przez dwie zimy
  • Pora miłości
  • Małyszka
  • Akwarele
  • Partita – Jak nauczyć się żyć
  • Oto chór

II część

Program podzielono na 4 bloki. Ze względu na bardzo obszerny repertuar, realizatorzy wykorzystali jedynie refreny utworów, ze względów czasowych. Konferansjerzy zapowiadali tylko poszczególne bloki. Reprezentowane utwory pochodzą z radzieckich filmów.

I blok:

  • Pro Contra – Deszczyk
  • Ewa Śnieżanka – Rozlało się morze szeroko
  • Bernard Ładysz – Pieśń o ojczyźnie
  • Andrzej Dąbrowski – Piosenka o kapitanie
  • Irena Woźniacka – Marsz sportowy
  • Stenia Kozłowska – Walc księżcowy
  • Andrzej Stockinger -Wesoły wicher
  • Stenia Kozłowska
  • Partita, Happy End, Pro Contra, Medium – Marsz entuzjastów
  • Janina i Janusz Wojniccy – Walc sewastopolski

II blok:

  • Jacek Bielenia – Pieśń o Szczorsie
  • Medium – Pieśń o Moskwie
  • Barbara Książkiewicz – Lepiej nie mieć tego kwiatu
  • Adam Zwierz – Marsz traktorzystów
  • Roma Buharowska – Milczenie
  • Partita – Daleko, daleko
  • Mieczysław Friedel – Jeśli się Wołga rozleje

III blok:

  • Zofia Kamińska i Roma Buharowska – Smuglanka, Mołdawianka
  • Mieczysław Czechowicz – W przyfrontowym lesie
  • Zofia Kamińska, Roma Buharowska i Bogdan Czyżewski – Maszeńka, Daszeńka
  • Marian Kawski – Na mgnienie
  • Jacek Bielenia i Pro Contra – Poluszko,pole
  • Bogdana Zagórska – Pieśń o dalekiej ojczyźnie
  • Czerwone gitary – Wieczór na redzie
  • Stenia Kozłowska – Samotna harmonia
  • Mieczysław Friedel – Ciemna noc
  • Andrzej Stockinger – Piosenka frontowego szofera
  • Happy End – Ruszamy dziś w drogę

IV blok:

  • Balet z Olsztyna – Bieriozka
  • Marianna Wróblewska – Biały parowiec
  • wszyscy wykonawcy koncertu Przyjaźni – marsz z filmu "Świat się śmieje"
  • Happy End – Pieśń młodzieżowa
  • Danuta Rinn – Kwitnie kalina
  • Bogdan Czyżewski – Piosenka na dzień dobry
  • Krystyna Prońko – Jakim ty byłeś
  • No to co – Kasieńka
  • Edward Hulewicz – Spacer po Moskwie
  • Jadwiga Strzelecka – Podmoskiewski zmierzch
  • Jak Joala – Serce
                                     

5. Koncert laureatów, 12.06.1976

  • II część koncertu zbliżona była do drugiej części "Koncertu Przyjaźni", dodatkowo wystąpili wszyscy uczestnicy konkursów kwalifikacyjnych, którzy zaprezentowali najbardziej atrakcyjne momenty wykonywanych utworów.
  • W pierwszej części wystąpili laureaci XII FPR
                                     

6. Laureaci

  • /Złoty Samowar/ – Renata Danel
  • /Srebrny Samowar/ – Leszek Trześniewski, Bożena Stolarzak
  • /Samowar/ – Mirosław Nojszewski
  • /Samowar/ – Bożena Szczepańska
  • /Samowar/ – Ewa Kałmuczak
  • /Samowar/ – Aleksandra Sztukowska
  • /Brązowy Samowar/ – zespół Falstart

Wyróżnienia:

  • Roman Prusak
  • Wojciech Jóźwik
  • Tercet "Opole"
  • Marek Ślufarski
  • Grażyna Sosnowska
  • Moderato cantabile
  • Ewa Bałtrukiewicz
  • Anna Lassak
  • Małgorzat Buszta
  • zespół "Vis-a-vis"
  • Andrzej Cierniewski
  • Elżbieta Sielecka

Nagroda dziennikarzy:

  • zespół "Rebiata Poniedielnika" i "Mrozy"

Nagroda publiczności:

  • Bożena Stolarzak