Poprzednia

★ Konklawe 1978, Jan Paweł I - uczestnicy soboru laterańskiego iv ..



Konklawe 1978 (Jan Paweł I)
                                     

★ Konklawe 1978 (Jan Paweł I)

Konklawe 1978-pierwsze konklawe w 1978 roku, zwołane po śmierci Pawła VI, który zmarł 6 sierpnia 1978 roku. Konklawe rozpoczął się 25 sierpnia 1978 r. i zakończył dzień na wybór. Albinos Lucianiego, który, jako pierwszy Papież otrzymał podwójne imię Jan Paweł I.

                                     

1. Lista uczestników. (The list of participants)

Kolegium kardynałów w sierpniu 1978 roku, składała się z 129 kardynałów, z których 114 mają uprawnienia elektorskie. Na konklawe uczestniczyło 111 z nich:

  • Jean Villot Francja, nominacja 22 lutego 1965 – kardynał biskup Frascati, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, sekretarz stolicy apostolskiej, przewodniczący Rady spraw publicznych Kościoła, przewodniczący Papieskiej komisji ds. miasto-państwo Watykan, przewodniczący Administracji Patrymonium Watykanu, przewodniczący Papieskiej rady cor Ипит.
  • Antonio Samorè Włochy, 26 czerwca 1967 r. – kardynał biskup Sabiny e Poggio mirteto, bibliotekarz i archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego.
  • Sebastiano Baggio Włochy, 28 kwietnia 1969 r. kardynał biskup Velletri, prefekt Świętej Kongregacji dla biskupów i przewodniczącym Papieskiej komisji Ameryce Łacińskiej, przewodniczący Papieskiej rady do spraw duszpasterstwa migrantów i podróżnych.
  • Francesco Карпино Włochy, 26 czerwca 1967 r. – kardynał biskup Albano.
  • Stéphanos i Sidarouss Egipt cm, 22 lutego 1965 – kardynał Patriarcha katolicki patriarcha Aleksandrii obrządku Koptyjskiego.
  • Giuseppe Siri, Włochy, 12 stycznia 1953 – kardynał-prezbiter S. Maria della Vittoria, arcybiskup Genui-Bobbio.
  • Stefana Wyszyńskiego, Polska, 12 stycznia 1953 – kardynał-prezbiter s. Maria in Trastevere, arcybiskupa Gnieźnieńskiego i Warszawskiego, Prymasa Polski, zwykłych katolików obrządku wschodniego w Polsce, przewodniczący konferencji Episkopatu Polski.
  • Paul Emile Légera PSS Kanada, 12 lutego 1953 roku – główną ksiądz s. Maria degli Angeli, arcybiskup Montrealu.
  • Jose Maria Bueno Montreal Hiszpania, 15 grudnia 1958 r. – kardynał-prezbiter SS. Vito e Modesto Crescenzia, arcybiskup Sewilli.
  • Franziskus König Austria, 15 grudnia 1958 r. – kardynał-prezbiter S. Эусебио, arcybiskup Wiednia, przewodniczącego Sekretariatu dla niewierzących.
  • Бернардус Johannes Alfrink Holandii, 28 marca 1960 r., – kardynał prezbiter S. Gioacchino, Emerytowany arcybiskup Utrechtu.
  • Rugambwa Laurean Tanzanii, 28 marca 1960 r., – kardynał prezbiter San Francesco a Ripa, arcybiskup Dar-es-Salaam.
  • Jose Umberto Quintero Parra Wenezueli, 16 stycznia 1961 r. – kardynał prezbiter SS. Andrea e Gregorio al Monte Челио, arcybiskup Caracas, przewodniczący konferencji Episkopatu Wenezueli.
  • Juan Ландасури Рикеттс Peru, ОФМ, 19 marca 1962 roku, kardynał-prezbiter Santa Maria in-Арачели, arcybiskup Limy, przewodniczący Konferencji episkopatu Peru.
  • Raoul Silva Henriquez СКБ Chile, 19 marca 1962 roku, kardynał-prezbiter S. Bernardo Alle Terme, arcybiskup Santiago de Chile.
  • Lew-Joseph Suenens Belgii, 19 marca 1962 roku, kardynał-kapłan s. Pietro in Винколи, arcybiskup Mechelen-Brukseli i Prymas Belgii, konwencjonalnych sił zbrojnych Belgii, przewodniczący Konferencji episkopatu Belgii.
  • Thomas Cooray, Phi Sri Lanka, 22 lutego 1965 r. – kardynał-prezbiter SS. Нерео-Ed Achilleo, arcybiskup Kolombo.
  • Maurice Roy Kanada, 22 lutego 1965 r. – kardynał-prezbiter Nostra signora del Sacramento e SS. Canadesi męczenników, arcybiskup Quebecu i Prymas Kanady, zwykłych kanadyjskich Sił Zbrojnych.
  • Owen Mccann republika Południowej Afryki, 22 lutego 1965 r. – kardynał-prezbiter S. Прасседе; arcybiskup Kapsztadu.
  • Leon-Etienne Duval Algieria, 22 lutego 1965 – kardynał-prezbiter S. Балбина, Władca Algieru, przewodniczący Konferencji episkopatu Afryki Północnej.
  • Флорит Ermenegildo Włoszech, 22 lutego 1965 r. – kardynał-prezbiter hotel Regina Apostolorum, arcybiskup Florencji.
  • Franjo Šeper Jugosławii, 22 lutego 1965 r. – kardynał-prezbiter SS. Piotra i Pawła w Rzymie, prefekt Świętej Kongregacji wiary, przewodniczącym Papieskiej komisji Biblijnej, przewodniczącym Papieskiej komisji teologicznej.
  • Мафр górnym piętrze Zougrana V, 22 lutego 1965 – kardynał-prezbiter S. Camillo агли Sallustiani Орти, arcybiskup Ouagadougou.
  • Agnelo Rossi, Brazylia, 22 lutego 1965 – kardynał-prezbiter Gran Madre Di Dio, prefekt Kongregacji ewangelizacji narodów.
  • Giovanni Colombo, Włochy, 22 lutego 1965 – kardynał-prezbiter SS. Silvestro e Martino AI Monti, arcybiskup Mediolanu.
  • Gabriel-Marie Garrone Francja, 26 czerwca 1967 r. – kardynał-kapłan s. Sabiny, prefekt Świętej Kongregacji dla katolickiej edukacji, Wielki kanclerz Papieskiego uniwersytetu Laterańskiego, kamerling Świętego kolegium kardynałów.
  • Эжидио Vagnozzi Włochy, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana S. Giuseppe na Via Salaria, przewodniczący prefektury ekonomicznych spraw Kościoła.
  • Максимильен de Furstenberg Belgia, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana Sacro Cuore Di Gesù w Castro Pretorio i Wielkiego Mistrza zakonu rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie.
  • Jose Clemente Maurer, CSRS, Boliwii, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana SS. Odkupiciela E S. Alfonsa na ulicy Via merulana, arcybiskup Sucre.
  • John King, USA, 26 czerwca 1967 r. – kardynał-kapłan s. Maria della Mercede na E S. Adriano, arcybiskup Filadelfii.
  • John Cody, STANY zjednoczone ameryki, 26 czerwca 1967 r. – kardynał-kapłan s. Cecylii, arcybiskup Chicago.
  • Corrado урси Włochy, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana S. Callisto; arcybiskup Neapolu.
  • Alfred Bengsch NRD, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana S. Filippo Neri w Эврозии, arcybiskup Berlina.
  • Юстинус Darmojuwono Indonezji, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana SS. Nomi Di Gesu e Maria in VIA roku, arcybiskup Семаранга, przewodniczący Konferencji episkopatu Indonezji.
  • Karol Wojtyła z Polski, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana S. Cesareo w Palatio, arcybiskup Krakowa.
  • Michele Pellegrino, Włochy, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana SS. Pok Di Gesu, arcybiskup Turynu.
  • Aleksander-Charles Renard, Francja, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana SS. Trinita al Monte Pincio; arcybiskupa Dworca, Prymasa Galii.
  • Alfredo Vicente Scherer z Brazylii, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter Nostra signora-De-La Salet, arcybiskup Porto Alegre.
  • Julio Росалеса, Filipiny, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter Sacro Cuore Di Gesù w Витинии, arcybiskup Cebú, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Filipin.
  • Joseph Gordon Gray, wielka Brytania, 28 kwietnia 1969 – główną ksiądz s. Chiara w Vina Clara, arcybiskup St. Andrews i Edynburga, przewodniczący Konferencji episkopatu Szkocji.
  • Paolo Bertoli Włoszech, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter S. Girolamo degli Schiavoni.
  • Józef Parecattil Indie, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter Nostra signora "Regina Pachis", arcybiskup Ernakulam Siro rytuał-malabarskiego, prezydent Papieskiej komisji dla rewizji Kodeksu prawa kanonicznego Kościołów Wschodnich.
  • John Francis Дирден USA, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter S. Pio x Alla Balduina, arcybiskup Detroit.
  • François Marty, Francja, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter S. Luigi dei Francesca, arcybiskup Paryża.
  • George Flahiff GUS Kanada, 28 kwietnia 1969 – główną ksiądz s. Maria della Salute w Primavalle, arcybiskup Winnipeg.
  • Paweł Gouyon Francja, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter Narodzenia Nmp-Di-Narodzenia Nmp Signor Nostro Di Gesu Cristo w Galii, arcybiskup Rennes.
  • Mario Acevedo Casariego g, WSK-Gwatemala, 28 kwietnia 1969 – główną ksiądz s. Marii w Aquiro, arcybiskupa Gwatemali.
  • Vicente Enrique g między таранкон Hiszpania, 28 kwietnia 1969 – główną ksiądz s. Giovanni Кризостомо i Монтесакро Alto, arcybiskup Madrytu-puerta de Alcalá, przewodniczący konferencji episkopatu Hiszpanii.
  • Joseph Albert Малулы Zairu, 28 kwietnia 1969 r. – kardynał prezbiter SS. Protomartiri na ulicy Via Aurelia Antica, arcybiskup Kinszasy.
  • Pablo Munoz Vega SG Ekwador, 28 kwietnia 1969 r. – kardynał-prezbiter S. Roberto Беллармино, arcybiskup Quito i przewodniczący Konferencji episkopatu Ekwadoru.
  • Antonio Poma, Włochy, 28 kwietnia 1969 – główną ksiądz Łukasz s Al-Prenestino, arcybiskup Bolonii, Przewodniczący konferencji episkopatu włoch.
  • John Карберри USA, 28 kwietnia 1969 – główną ksiądz s. Giovanni Battista de Rossi i VIA Latina, arcybiskup St. Louis.
  • Terence Cook, STANY zjednoczone ameryki, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter SS. Giovanni e Paolo, arcybiskup Nowego Jorku, szeregowy sił Zbrojnych USA.
  • Stephen Su-Hwan Kim, korea Południowa, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter S. Felice de Cantalice i Cantocelle, arcybiskup Seulu, administrator diecezji w Phenian.
  • Eugênio de sprzedaży Араужу, Brazylia, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter S. Gregorio VII, arcybiskup Rio de Janeiro, zwykłych katolików obrządku wschodniego w Brazylii.
  • Joseph Höffner Niemczech, 28 kwietnia 1969 – kardynał prezbiter S. Andrea Della Valle, arcybiskup Kolonii, przewodniczący Konferencji episkopatu Niemiec.
  • Johannes Willebrands Holandii, 28 kwietnia 1969 – główną ksiądz s. Marco Halo Catecombe, arcybiskupa Utrechtu i Prymas Holandii, tradycyjnych holenderskich Sił Zbrojnych, przewodniczący sekretariatu do spraw jedności chrześcijan.
  • Albino Лучиани Włoszech, 5 marca 1973 roku – główną ksiądz s. Marco, Patriarcha Wenecji.
  • Antonio Ribeiro, Portugalia, 5 marca, 1973 – główną ksiądz s. Antonio da Padova na ulicy Via merulana, Patriarcha Lizbony, tradycyjnych portugalskich Sił Zbrojnych.
  • James Knox Australia, 5 marca 1973 roku – główną ksiądz s. Marii w Vallicella, prefekt Świętej Kongregacji kultu i sakramentów.
  • Вилела Авелар Brandon Brazylia, 5 marca 1973 roku, – kardynał prezbiter SS. Bonifacio Ed Alessio, arcybiskup San Salvador da Bahia.
  • Józef Cordeiro Pakistanu, 5 marca 1973 roku, – kardynał prezbiter S. Andrea Delle Fratte, arcybiskup Karaczi.
  • Анибаль Munoz Duque, Kolumbia, 5 marca, 1973 – kardynał prezbiter S. Bartolomeo wszystkie Isola; arcybiskup Bogoty, konwencjonalnych sił zbrojnych Kolumbii.
  • Louis Апонте Martinez z Puerto Rico, 5 marca 1973 roku – główną ksiądz s. Maria della Providenza i Monteverde, arcybiskup San Juan, przewodniczący konferencji Episkopatu w Puerto Rico.
  • Raul Primatesta, Argentyna, 5 marca, 1973 – kardynał prezbiter Maria Beata Верджине klimatyzacja i placu w Buenos Aires, arcybiskup Kordoby.
  • Salvatore Паппалардо Włoszech, 5 marca 1973 roku – główną ksiądz s. Maria d itria Al Trytonie, arcybiskup Palermo.
  • Marcelo González Martin Hiszpania, 5 marca 1973 roku – główną ksiądz s. Agostino, arcybiskup Toledo i Prymas Hiszpanii.
  • Louis-Jean Gillot Francja, 5 marca 1973 – główną ksiądz s. Аньезе фуори le Mura arcybiskup Tuluzy.
  • Hugo Полетти Włoszech, 5 marca 1973 roku, – kardynał prezbiter SS. Wikariusz generalny diecezji rzymskiej, archiprezbiter bazyliki Laterańskiej namalowana przez ambrogio e Carlo, Wielki kanclerz Papieskiego uniwersytetu Laterańskiego.
  • Timothy Manning, STANY zjednoczone, 5 marca, 1973 – kardynał prezbiter S. Lucia i Piazza d Armie, arcybiskup Los Angeles.
  • Michael Morris Отунга Kenia, 5 marca 1973 roku, – kardynał prezbiter S. Gregorio Барбариго Alle Tre fontane, arcybiskup Nairobi, przewodniczący konferencji Episkopatu Kenii.
  • Jose Саласар Lopez, Meksyk, 5 marca, 1973 – kardynał prezbiter S. Emerenziana utwór Фиоренца, arcybiskup Guadalajary, przewodniczący Konferencji episkopatu Meksyku.
  • Umberto Souza Medeiros STANY zjednoczone, 5 marca 1973 roku – główną ksiądz s. Сузанны, arcybiskup Bostonu.
  • Paulo Эваристо Арнс ОФМ Brazylia, 5 marca 1973 roku, – kardynał prezbiter S. Antoni z Padwy w VIA Tuscolana, arcybiskup São Paulo.
  • James Darcy Freeman Australia, 5 marca 1973 roku – główną ksiądz s. Maria della Pace Regina, arcybiskup Sydney, przewodniczący Konferencji episkopatu australijskiej.
  • Нарцисо Jubany Арнау Hiszpania, 5 marca 1973 roku – główną ksiądz s. Lorenzo w Дамазо, arcybiskup Barcelony.
  • Hermann Wilk z Niemcy, 5 marca 1973 roku, – kardynał prezbiter SS. Fabiano e Venancio i Villa Фиорелли, biskup Майнцский.
  • Piusa Taofinuu cm Zachodniego Samoa, 5 marca 1973 roku, – kardynał prezbiter S. Onofrio, biskup Samoa i Tokelau.
  • Octavio Antonio Rojas Берас, Dominikana, 24 maja, 1976 – kardynał-kapłan s. Sisto, arcybiskup Santo Domingo i Prymas Dominikany, przewodniczący Konferencji episkopatu Dominikany, konwencjonalnych sił zbrojnych Republiki Dominikany.
  • Juan Carlos Арамбуру Argentyna, 24 maja 1976 r. – kardynał-kapłan s. Giovanni Battista dei Fiorentini, arcybiskup Buenos Aires i Prymas Argentyny, zwykłych katolików obrządku wschodniego w Argentynie.
  • Joseph-Marie Chien w Wietnamie Khuê Wietnam, 24 maja, 1976 – kardynał-prezbiter San Francesco di Paola AI Monti, arcybiskup Hanoi.
  • Hiacynt Thiandoum Senegalu, 24 maja 1976 r. – kardynał-prezbiter s. Maria del Popolo, arcybiskup Dakar, przewodniczący Konferencji episkopatu Senegal-Mauretania.
  • Nsubuga Emmanuel Ugandy, 24 maja 1976 r. – kardynał-prezbiter Santa Maria Nuova, arcybiskup Kampali.
  • Picachy Lawrence, SJ, Indie, 24 maja 1976 r. – kardynał-prezbiter Sacro Cuore Di Maria na Piazza Эуклиде, arcybiskup Kalkuty, przewodniczący konferencji episkopatu Indii.
  • Jaime grzech Filipiny, 24 maja 1976 r. – kardynał-prezbiter Santa Maria A Monte, arcybiskup Manili, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Filipin.
  • William Baum USA, 24 maja 1976 r. – kardynał-prezbiter S. Croce w via Flamina, arcybiskup Waszyngtoński.
  • Aloísio z Lorider ОФМ Brazylia, 24 maja 1976 r. – kardynał-kapłan s. Pietro w montorio, arcybiskupem w fortalezie, przewodniczący Rady biskupów Ameryki Łacińskiej.
  • Reginald Delargey Nowa Zelandia, 24 maja 1976 r. – kardynał-prezbiter Inmmacolata Al tiburtino, arcybiskup Wellington, przewodniczący Konferencji episkopatu Nowej Zelandii.
  • Laszlo Lékai Węgry, 24 maja 1976 r. – kardynał-prezbiter S. Teresa Al Corso d Italia, arcybiskup Эстергома i Prymas Węgier.
  • Basil Hume OSB, wielka Brytania, 24 maja, 1976 – kardynał-prezbiter S. Silvestro świętego Jana na Lateranie; arcybiskup Westminster.
  • Wiktor Razafimahatratra, SJ Madagaskar, 24 maja, 1976 – kardynał-prezbiter S. Croce w Jerozolimie, arcybiskup Tananarywy, przewodniczący Konferencji episkopatu Madagaskar.
  • Franciszek Томашек Czechosłowacji, 24 maja 1976 r. – kardynał-prezbiter SS. Vitale, Джервазио e Protasio, arcybiskupa Pragi i примасом Czechach.
  • Dominik Ignacy Ekandem Nigeria, 24 maja, 1976 – kardynał-kapłan s. Marcello, biskup ikot Екпене, przewodniczący konferencji episkopatu Nigerii.
  • Benelli, Giovanni, Włochy, 27 czerwca, 1977 – główną ksiądz s. Приски, arcybiskup Florencji.
  • Joseph Ratzinger z Niemiec, 27 czerwca 1977 roku – główną ksiądz s. Marii Consolatrice Al tiburtino, arcybiskup Monachium-Fryzyngi.
  • Перикле Феличи Włochy, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-diakonem w s. Apollinare, archidiakon Świętego kolegium kardynałów, prefekt Najwyższego trybunału sygnatury Apostolskiej, przewodniczącym Papieskiej komisji dla rewizji Kodeksu prawa kanonicznego, prezydent Papieskiej komisji Interpretancji dokumenty soboru Watykańskiego ii.
  • Silvio Oddi Włoszech, 28 kwietnia 1969 r. – kardynał-diakon S. Agata w Урбе, Apostolski delegat do Bazyliki Świętego Franciszka w Asyżu.
  • Giuseppe Paupini Włochy, 28 kwietnia 1969 – główną diakon Wszystkich Świętych w Via Appia Nuova, penitencjariusz więcej.
  • Mario Nasalli Rocca Di Corneliano Włochy, 28 kwietnia 1969 r. – kardynał-diakon S. Giovanni Battista decollato.
  • Sergio Guerri Włochy, 28 kwietnia 1969 – kardynał diakon SS. Pok Di Maria Al Foro troiano, proprzewodniczący Papieskiej komisji ds. miasto-państwo Watykan.
  • Sergio Pignedoli Włoszech, 5 marca 1973 roku – główną diakon S. Giorgio w Velabro, przewodniczący sekretariatu dla niechrześcijan.
  • Umberto Mozzoni Włoszech, 5 marca 1973 – kardynał-diakon S. Eugenio, przewodniczący komisji pontyfikatu w świątyniach Pompeje i Loreto.
  • Paul-Pierre Philip Francja ilość PPC, 5 marca 1973 – główną diakon S. Pio V Willa Царпеджна, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.
  • Pietro Palazzini, Włochy, 5 marca, 1973 – główną diakon S. Girolamo della Карита.
  • Опилили Rossi Włochy, 24 maja, 1976 – główną diakon s. Maria wulkanologii i Monte Testaccio, przewodniczący Papieskiej rady do spraw ludności i Papieskiej rady do spraw rodziny.
  • Giuseppe Maria Sensi Włochy, 24 maja 1976 roku, – kardynał diakon SS. Biagio e Catinari Carlo AI.
  • Corrado Bafile, Włochy, 24 maja 1976 roku – główną diakon s. Maria w portyku, prefekt Świętej Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych.
  • Józef Schröffer Niemcy, 24 maja 1976 r. – kardynał-diakon S. Saba.
  • Eduardo Francisco Pironio z Argentyny, 24 maja 1976 roku, – kardynał diakon SS. Kosma e Damiano, prefekt Świętej Kongregacji do spraw zakonów i instytutów świeckich.
  • Bernardin elegancki Benin, 27 czerwca 1977 r. – kardynał-diakon Sacro Cuore Di Cristo Re, prezydent Papieskiej komisji nieletnich Et Pax.
  • Mario i Luigi Ciappi, ilość w opakowaniu Włochy 27 czerwca 1977 r. – kardynał-diakon S. Nostra signora del Cuore, proteolog domu papieskiego.

Trzy выборщики mianowany przez Papieża Piusa XII, w osiem Papież Jan XXIII, a pozostałe sto Pawła VI.

                                     

1.1. Lista uczestników. Nieobecny z powodu choroby. (Absent because of illness)

Trzech kardynałów elektorów jednej z nominacji Piusa XII, dwa Pawła VI:

  • Waleriana Gracias Indiach, 12 stycznia 1953 r. – kardynał-kapłan s. Maryi w ciągu roku, arcybiskup Bombaju.
  • John Joseph Wright, STANY zjednoczone ameryki, 28 kwietnia 1969 roku, kardynał-pastor Gesu Дивин Maestro Alla Pineta Sacchetti, prefekt Świętej Kongregacji dla duchowieństwa.
  • Bolesław Филипьяк Polska, 24 maja 1976 roku – główną diakon S. Giovanni Bosco w VIA Tiburtina.
                                     

2. Wykluczeni z udziału w konklawe. (Excluded from participation in the Conclave)

15 kardynałów, w tym 5 nominowanych do Piusa XII, Jana XXIII, 4 i 6 przez Pawła VI została wykluczona z udziału w konklawe, skończyliśmy 80. roku życia na podstawie Pawła VI почину "Ingravescentem aetatem" z 1970 roku i Konstytucji "Pontifici eligendo Romano" z 1975 roku. To był najbardziej rewolucyjna zmiana w stosunku do wyborców papieża z soboru Laterańskiego III w 1179 roku.

  • Carlo Конфалоньери Włochy, 15 grudnia 1958 r. – kardynał-biskup Ostii i Palestriny, dziekan Świętego kolegium kardynałów, archiprezbiter bazyliki Liberiańskiej.
  • Paolo Марелла Włochy, 14 grudnia 1959 r. – kardynał biskup Porto-Santa Rufina e, wicedziekan Świętego kolegium kardynałów, arcykapłan Watykanu, przewodniczący fabryki Świętego Piotra.
  • Carlos Carmelo de Vasconcellos otwarte Motta-Brazylia, 18 lutego 1946 – kardynał-kapłan s. Панкрасио, protoprezbiter Świętego kolegium kardynałów, arcybiskup Апаресиды.
  • Josepha Фрингса Niemcy, 18 listopada 1946 roku kardynał-prezbiter S. Giovanni a Porta Latina, Emerytowany arcybiskup Kolonii.
  • Antonio Каджиано Argentyna, 18 lutego 1946 – kardynał-kapłan s. Lorenzo w Panisperna, były arcybiskup Buenos Aires.
  • James Francis Mcintyre USA, 12 stycznia 1953 r. – kardynał-prezbiter S. Anastasia, arcybiskupa Los Angeles.
  • Alfredo Оттавиани Włochy, 12 stycznia 1953 r. – kardynał-prezbiter S. Maria in Домника, emerytowany prefekt Świętej Kongregacji dla doktryny wiary.
  • Antonio Maria Barbieri OFMCap Urugwaj, 15 grudnia 1958 r. – kardynał-prezbiter S. Crisogono; arcybiskup Montevideo.
  • Alberto Di Йорио Włochy, 19 marca 1962 roku, kardynał-prezbiter S. Пуденциана.
  • Józef Слипый, ZSRR, 22 lutego 1965 r. – kardynał-prezbiter S. Атанасио, greckokatolicki arcybiskup Lwowa więcej.
  • Lawrence Шенан STANY zjednoczone, 22 lutego 1965 r. – kardynał-kapłan s. Clemente, arcybiskup Baltimore.
  • Patrick O Boyle, USA, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana S. Nicola w Tulliano wiek, Emerytowany arcybiskup Waszyngtoński.
  • Pietro Паренте Włochy, 26 czerwca 1967 roku – kardynałem-kapłana San Lorenzo w Лусина.
  • Miguel Dario Gomez Miranda, Meksyk, 28 kwietnia 1969 roku – główną ksiądz s. Maria Di Marii panny z Guadalupe, i Monte Mario, arcybiskup Meksyku.
  • Ferdinando i Giuseppe Antonelli ОФМ Włochy, 5 marca 1973 roku – główną diakon S. Sebastiano Al Палатино.


                                     

3. Kandydatów. (Candidates)

Wśród papabili nazywano najczęściej kardynał Giuseppe Siriego, jak kandydat frakcji konserwatystów stara się zminimalizować wpływ reform soboru Watykańskiego ii i kardynał Giovanni Benelliego, jak kandydat prosoborowej frakcji. Dla potencjalnych następców Pawła VI zaliczano także wiele innych kardynałów, ich szanse oceniano, jednak znacznie niższa.

                                     

4. Wyniki głosowania. (The results of the vote)

Konklawe rozpoczęło się wieczorem 25 sierpnia i zakończył się następnego dnia, po czwartym głosowaniu dobór Patriarcha Wenecji Albino Lucianiego, który przyjął imię Jan Paweł I. Wiadomo, że kandydat Lucianiego, który rzadko jest wymieniany wśród papabile został przedłużony do końca Benelliego.

Wiele pisarze i dziennikarze starali się, opierając się na trudno sprawdzić informacje, wypływającą z Watykanu, aby przywrócić wyniki poszczególnych głosów. Stosunkowo prawdopodobne wydaje się, rekonstrukcja oparta na spowiedź rozmowni i zupełnie swobodnie interpretującego przepisy o tajemnicy kardynała Casariego Gwatemali, którzy uczestniczyli w konklawe:

Pierwsza trasa: Siri 25, Luciani – 23, Pignedoli 18, i Bajo – 9, K – 8, Bertoli – 5, Pironio – 4, Феличи i Lorider – 2, inne – 15

Druga runda: Luciani – 53, Siri – 24, Pignedoli 15, a pozostałe – 23

Trzecia tura: Luciani – 70, Colombo 12, Pignedoli – 10 inne – 15

Czwarta runda: Luciani – 98, a pozostałe – 13

Wszystkie głosowanie odbyło się 26 sierpnia, dwa rano i dwa po południu. W drugiej turze 4 głos powinien był Karol Wojtyła.

Użytkownicy również szukali:

konklawe 1963, konklawe 1978 jan paweł i, tajemnicę konklawe 1978 pdf, Konklawe, konklawe, Pawe, pawe, tajemnic, Konklawe Jan Pawe I, konklawe jan pawe i, tajemnic konklawe pdf, konklawe 1978, Konklawe 1978 Jan Pawe I, konklawe 1963, konklawe 1978 jan pawe i, tajemnic konklawe 1978 pdf, konklawe 2013, konklawe 2005, konklawe 1978 (jan paweł i),

...

Konklawe 1978.

Tajemnice konklawe 1978 Jacek Moskwa książka w księgarni. Polska. 2020 10 16 Zanim konklawe 1978. 42 lata temu na tronie Albina Lucianiego, który uśmiechnął się do świata jako Jan Paweł I. Już następnego dnia. Konklawe 2013. Dzień jana pawła ii POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA. 16 października 1978 r. na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe, w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła został wybrany na. Tajemnicę konklawe 1978 pdf. Jacek Moskwa Tajemnice konklawe 1978 Sklep wolnościowy. W sierpniu 1978 roku zmarł papież Paweł VI. Ze brani na konklawe kardynałowie, w tym Wojtyła, wy brali pod koniec sierpnia nowego papieża.





1978: Tak wyglądał świat i Kościół w przeddzień wyboru Karola.

W październiku 1978 r. potwierdziła się jednak stara prawda, że kto wchodzi na konklawe jako papież, wychodzi z niego jako kardynał. Konklawe 14 16 X 1978 – Centrum Myśli Jana Pawła II JP2. Czy Jan Paweł II rzeczywiście mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku, a jadąc na październikowe konklawe, zakładał, że nie wróci już. Tajemnica konklawe. Tak wybrali Jana Pawła II. Ostatnim błogosławionym, którego Jan Paweł II wyniósł na ołtarze, był właśnie Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978 Wojtyła. Święty Jan Paweł II życiorys Papieża Polaka Niepodległa. Jan Paweł I umarł trzy tygodnie po tym wydarzeniu – 28 września 1978 r., października 1978 r. warto się cofnąć do pierwszego konklawe. Komunikacja w sytuacji zaskoczenia. Pierwsze 24 godziny. Klucz do konklawe. Jan Paweł I zapytany przez jednego ze swoich sekretarzy powiedział, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał,.


100 lal temu urodził się Jan Paweł II.

Informations. Collection: Konklawe 1978 roku wybór Jana Pawła II. Set: The Polish Radio. Available languages: PL. Archive description. Minutage. Copyrights. Tak wybierano Jana Pawła II. Za kulisami konklawe 1978 RELACJA. Mariusz Filar 25.04.2011. Msza pontyfikalna Jana Pawła II w Watykanie, 22.10.​1978, foto: PAP EPA ogłoszenie decyzji konklawe. PR, 16.10.1978. Tajemnice konklawe 1978 Historia Polski. Na konklawe 16 października 1978 r. kardynałowie wybrali go na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. W niedzielę 22 października 1978 r.





Jan Paweł II. Wybór Karola Wojtyły na papieża był ciosem w.

Tajemnice Konklawe 1978 Jacek Moskwa. 18shares Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego. Prezentacja programu PowerPoint. Klucz do konklawe Jan Paweł I zapytany przez jednego ze swoich sekretarzy powiedział, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał, który w Kaplicy​. Karol Wojtyła omal nie spóźnił się na konklawe Kraków Nasze Miasto. Jan Paweł II wspominał prymasa Wyszyńskiego w testamencie w 2005 roku. – Papież wyrażał się o nim, używając wielkich słów wielki prymas,. Jeżeli wybiorą, proszę nie odmawiać Tygodnik Powszechny. Czy Jan Paweł II rzeczywiście mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku, a jadąc na październikowe konklawe, zakładał, że nie wróci już do Polski?.


Dziś 41. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Jan Paweł I zapytany przez jednego ze swoich sekretarzy powiedział, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał, który w Kaplicy. 16 października 1978. Tak zaczynała się nowa epoka plus. Papież Polak. 1978 rok. Konklawe po śmierci Jana Pawła I. Karol Wojtyła zebrał 99 głosów i został wybrany papieżem. Przybrał imię. Jan Paweł II. Jak prymas Wyszyński papieża wybierał Grzegorz Polak Portal. Karola Wojtyły na papieża, który przyjął imię Jan Paweł II. 1978 roku, w ósmym głosowaniu trwające od 14 października konklawe wybrało. Jan Paweł II ciekawostki dotyczące konklawe Wiadomości. Tak zakończył się krótki pontyfikat kard. Albina Lucianiego, który uśmiechnął się do świata jako Jan Paweł I. Konklawe. – początek 14.10.1978r. Sobota, 14.


Jan Paweł II Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Karola Wojtyły nie był zaskoczeniem i jak wyglądało konklawe w 1978 roku z rozmowach Jan Paweł II wspomniał o tym, że na pierwszym konklawe 1978 r. Tajemnice konklawe 1978 Oceny, opinie, ceny Jacek Moskwa. Jana Pawła II napisał książkę o okolicznościach tego wydarzenia. Decyzja nie JACEK MOSKWA TAJEMNICE KONKLAWE 1978 telewizyjnych, informacji i. Tajemnice konklawe 1978 Jacek Moskwa Księgarnia internetowa. Wieczorem, 16 października 1978 roku, Kraków szalał ze szczęścia Odtworzenie wydarzeń poprzedzających październikowe konklawe 1978 roku nie wiadomość o śmierci papieża Jana Pawła I. Natychmiast wywołałem. Wybór Karola Wojtyły na papieża i jego wpływ na opór wobec. 11 października 1978 roku. Tydzień po pogrzebie papieża Jana Pawła I, a trzy dni przed rozpoczęciem konklawe, w Seminarium Francuskim w Watykanie.





Konlawe Szczególy wyboru Karola Wojtyły na Papieża.

16 października 1978 roku na konklawe zwołanym po śmierci Jana Pawła I, na papieża został wybrany metropolita krakowski Karol Wojtyła. Tajemnice konklawe 1978 Klub PDP. Jan Paweł I zapytany przez jednego ze swoich sekretarzy powiedział, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał, który w Kaplicy Sykstyńskiej w.


Kulisy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Tajemnice konklawe.

Daniélou jeszcze za pontyfikatu Pawła VI, Congar i de Lubac przyjęli purpurowe birety z rąk Jana Pawła II. Karolowi Wojtyle najbliższy był ten. 40 lat temu Polak został papieżem TVN24. Pierwsze 24 godziny pontyfikatu Jana Pawła II w kontekście relacji Corriere della w Kaplicy Sykstyńskiej po zakończeniu konklawe 17 października 1978. ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II Archidiecezja Krakowska. 16 października 1978 roku, w dniu pamiętnego konklawe, z żyjących członków bardzo bliskiej rodziny Karola Wojtyły została tylko córka Marii.





Tajemnice konklawe 1978 Moskwa Jacek Książka w Sklepie.

Kończymy naszą relację i tym samym gratulujemy kardynałowi Wojtyle wyboru na tron papieski! Dziękujemy, że byliście Państwo z nami w czasie trwania. Tajemnice pozostaną tajemnicami. O najnowszej książce Jacka. 16 października 1978 roku, metropolita krakowski ks. kard. Ostatnią noc przed wyjazdem na pogrzeb Jana Pawła i konklawe przyszły Papież spędził w domu. Jest nas 60 milionów Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Paweł VI mianował Lucianiego kardynałem. Dnia 26 sierpnia 1978 r. Albino Luciani został w trzeciej turze konklawe wybrany na papieża. Jako pierwszy.


Jacek Moskwa Wydawnictwo Znak.

Października 1978 konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: zadaniem nowego. 1978 Jan Paweł II po. Klucz do konklawe Jan Paweł I zapytany przez jednego ze swo. Czy Jan Paweł II rzeczywiście mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku, a jadąc na​.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →